Wniosek o fundusze na rozwój biznesu – kto z nas ma szansę?

Wystarczy założyć działalność gospodarczą by być właścicielem firmy. Co prawda jest to jednoosobowe przedsięwzięcie, ale w KRSie figuruje jak firma. Stając się szefem dla samego siebie możemy wyznaczać sobie standardy, których oczekujemy. Może pracować tyle ile chcemy i zajmować się dokładnie tym czym chcemy.

Niestety życie nie jest takie proste i samo „chcenie” to za mało. Należy również dokładnie wiedzieć co będziemy robić, określić cele, założenia, zatrudnić dodatkowych pracowników, opracować usługę bądź produkt. Znaleźć siedzibę firmy i przyciągnąć do siebie klientów. A to tylko początek. Rozsądny człowiek powinien jednak poradzić sobie z takimi podstawami, gdyż na większe zmaganie dopiero przyjdzie czas.

  • Pierwszym krokiem powinno być dla nas zbadanie rynku, na którym zamierzamy konkurować, lub – to trudne zadanie – zostać liderem lub kimś kto będzie się absolutnie wyróżniać, a może nawet zostanie pionierem w zupełnie nowym segmencie, warto zatem postarać się o prawdziwą burzę mózgów wespół ze współpracownikami, idee przyjdą do głowy same, jednak ich realizacja to rzeka poświęceń i trudnej pracy.
  • Drugi krok to przygotowanie biznes planu – musimy opracować nasze założenia i dokładnie określić segment, który zajmujemy. Na tej podstawie opracowuje sprawy finansowe – ile kosztować będzie nas miejsce, ile przeznaczymy na wypłaty, ile kosztować będzie sprzęt a ile obsługa klienta. Większą abstrakcją jest natomiast debatowanie nad ewentualnym przychodem, który zapewnić mają nam nasi konsumenci. Ich zadaniem jest kupić od nas jak największą ilość naszych produktów lub zamówić jak najwięcej usług, z nasze strony trzeba dopilnować sprzedaży, promocji i aktywnego dbania o to, aby klienci byli lojalni – im częściej do nas przyjdą, tym trudniej będzie im rozpoczynać współpracę z kimś innym.
  • Krokiem trzecim w przypadku młodego lub raczej raczkującego biznesu jest zdobycie funduszy na rozwój. Zrzutka z oszczędności to zawsze jakiś początek. Kredyt na firmę to z kolei pewność, że zadłużamy się na co najmniej kilka lat.

Alternatywna metoda to dotacje unijne – ich wielkość może nie do końca imponuje, jednak wysiłek jaki należy włożyć w proces wnioskowania o nie, nie jest bardzo duży – biznes plan, projekt i wypełnienie wniosków – to wystarczy aby zostać rozpatrzonym. Dofinansowanie dla firm zostanie przyznane tym spółkom, które będą najbardziej atrakcyjne, a biznes bardzo realny i świadomy. Warto zatem dokładnie przemyśleć naszą strategię i skonsultować się z doradcami, którzy mogą pomóc w przygotowaniu wniosków – źródło danych: http://www.inicjatywaeuro.pl.